Haberler

OMM Müzesi

OMM - Odunpazarı Modern Müze; dünyaca ünlü Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates imzasını taşıyor. Dünyanın pek çok yerinde fark yaratan projeler gerçekleştiren mimarlık ofisi, mümkün olduğunca az beton kullanması ve ahşap, taş, kağıt gibi doğal malzemelere ağırlık vermesi ile biliniyor. Aralarında Tokyo’da 2020 Yaz Olimpiyatları için tasarladığı stadyumun da yer aldığı çok sayıda sosyal kompleks, müze, iş merkezi, konut ve eğitim kurumu KKAA’nın imzasını taşıyor.

 

 

 

 

Odunpazarı Modern Müze / Kengo Kuma

 

Kengo Kuma and Associates, felsefesini “Doğa ile mimariyi, ‘bina’ ve bulunduğu ‘lokasyon’ arasında güçlü bir bağ kurulmasını sağlayacak şekilde harmanlamak” olarak tanımlıyor. OMM binasında da Odunpazarı bölgesinin tarihi dokusunu çağdaş bir bakış açısıyla buluşturuyor. Odunpazarı sivil mimarisi, Osmanlı kubbe mimarisi ve geleneksel Japon mimarisinden esintiler taşıyan OMM mimarisinde dört ana unsur ön plana çıkıyor: Geometri, ışık, kümelenme ve ahşap. Basit geometrik çizgilerin karmaşık görüntülere dönüşmesi, mekana süzülen nitelikli ışık, tek bir çizgiyi takip etmeyen formlar ile sıradanlığı kıran mimari kümelenme ve Odunpazarı’nın tarihi dokusuna gönderme yapan ahşap yapı sistemi, müze mimarisinin ilham kaynaklarını oluşturuyor.

 
 
 
 
Odunpazarı Modern Müze / Kengo Kuma

OMM, gündüz olduğu kadar gece de semte hayat veriyor ve etkileyici mimarisiyle şehrin simgesi olarak anılıyor. 7 Eylül 2019'da açılan müze binası, bölgedeki diğer kent müzeleri ile birlikte bir müze meydanı yaratarak buluşma noktası haline geliyor.

 

 

 

 

 

Odunpazarı Modern Müze / Kengo Kuma

 

 

 

 

 

 

Odunpazarı Modern Müze / Kengo Kuma

 

 

Yetişkinler için:

Rehberli sergi turlarımız aşağıda belirtilen gün ve saatlerde yapılmaktadır. Rehberli turlara katılmak için en geç bir gün önce rezervasyon yaptırılması önerilir.

Turların düzenlenmesi için en az altı kişilik bir grup olunması ya da asgari kişi sayısına karşılık gelen ücretin (180 TL) ödenmesi gerekmektedir. Rehberli turlar en çok 20 katılımcı ile gerçekleştirilir ve 50 dakika sürer.

Haftaiçi

Her Salı 16.00
Her Çarşamba 11.00, 16.00 ve 18.30
Her Perşembe 11.00, 14.00 ve 16.00
Her Cuma 14.00 ve 16.00

Haftasonu

​Cumartesi ve Pazar günleri 11.00, 14.00 ve 16.00

Katılım ücreti: 30 TL

Çocuklar için:

Çocuklara özel rehberli turlarımız atölye çalışmalarından önce yapılmaktadır.

Okul grupları ve özel rehberli tur talepleriniz ve detaylar için egitim@omm.art veya +90 222 221 2737'den eğitim departmanımızla iletişime geçebilirsiniz.

 
 
 
 
Odunpazarı Modern Müze / Kengo Kuma